קופסאות בריחה במתמטיקה לחטיבות ותיכונים

מי לא אוהב חדרי בריחה? בואו לאתגר את תלמידיכם בקופסאות הבריחה המתמטיות שלנו

תרגול מתמטיקה לחטיבות ותיכונים בשילוב משחק ערכות בריחה

תוכנית גפ"ן מספר - 32063

"הפעילות הייתה מהממת! התלמידים עבדו בשמחה ובהתלהבות על המשימות. היה להם פשוט כיף ומלמד. אני ממליצה בחום על קופסאות הבריחה האלה."

הפעילות משלבת פתירת חידות מתמטיות וחידות לוגיות שמודפסות על הקופסאות ביחד עם ממשק דיגיטלי להכנסת תשובות, קבלת רמזים ויצירת תחרות בין הקבוצות בכיתה.

התוכנית מיועדת לשימוש בכיתות ח׳-יא׳, והמטרה המרכזית שלה היא לתרגל ולהעמיק את למידת המתמטיקה בחטיבות ובתיכונים, בדרך של משחק ועבודת צוות. העבודה על משימות קופסאות הבריחה מוסיפה עניין ומפתחת את היצירתיות של התלמידים. התוכנית דורשת מהתלמידים השתתפות פעילה ופעלתנות.
שימוש בקופסאות בריחה שובר את שגרת הלימודים הרגילה ומגביר את מוטיבציית הלמידה של התלמידים לפני הפעילות וגם בזמן התרחשותה. הציפייה לפעילות עשויה להגדיל את מוטיבציית הלמידה של התלמידים בשיעורים הרגילים. כדי להגביר עניין, המשימות על קופסאות הבריחה עטופות בסיפור מסגרת, ובמבט ראשון הן נראות מעט שונות מאלה המופיעות בשיעורים הרגילים. ההתמודדות עם שוני זה תורמת לפיתוח החשיבה המתמטית.

"הפעילויות היו ברורות ומגוונות, כל פעילות בנושא שונה וברמת חשיבה שונה, קצרות וממוקדות. התלמידים נלהבו על הפעילויות ולמדו בכיף, יכולה להגיד שהלמידה הייתה מאתגרת וחוויתית.
מאז ותמיד האמנתי בלמידת עמיתים. הפעילות נתנה מענה כן לתלמידים הטובים וכן לתלמידים החלשים. התלמיד הטוב הרגיש וחווה את תרומתו לאחרים והגביר את יכולתו להסביר, והתלמיד החלש קיבל הזדמנות להבין ולהשתתף בפעילות.
התלמידים תמיד ביקשו לבצע את הפעילות הזאת במהלך השיעורים הרגילים דבר שמעיד על אהבת התלמידים לפעילות."

פרטים נוספים:

הסבר כללי:

בית הספר מקבל  6 ערכות של קופסאות בריחה לשימוש רב פעמי. כל אחת מהערכות מורכבת מ-2 קופסאות נעולות: קופסה בתוך קופסה בתוך קופסה. על הדפנות של כל אחת מהקופסאות רשומות שאלות. הדגש הוא על אוריינות מתמטית ומשימות חדר בריחה קלאסיות הדורשות הפעלת חשיבה לוגית שאינה מתמטית.

הקופסאות בכל ערכה נבנו כך שניתן יהיה להשתמש בהן בצורה מודולרית. אפשר לפצל את העבודה לפרקי זמן שונים – במפגש אחד לעבוד רק על הקופסה הגדולה, במפגש שני רק על הקופסה הבינונית.

הערכות נבנו כך שיתאימו לשימוש בכיתות ח' – יא' בהקבצות של 4-5 י"ל. מחלקים את הכיתה ל-6 קבוצות וכל קבוצה מקבלת ערכה אחת בה היא משתמשת. פתרון השאלות יוליך אל קוד בן 3 ספרות, הפותח את מנעול הקופסה.

השימוש בערכות הוא רב פעמי. בסוף הפעילות מחזירים כל ערכה למצבה הראשוני – כשמחזירים את המנעולים משנים את מצב המספרים בהם, כדי שיינעלו ולא יישארו במצב של הקוד הנכון.

בכל קבוצה יהיה נציג שיסרוק במכשיר הסלולרי שלו את הברקוד שעל הקופסה. חשוב לא לצאת מהאתר שנפתח במכשיר הסלולר עד לסוף הפעילות.

בכניסה לאתר רושמים את שם הקבוצה (אפשר להמציא כל שם שרוצים),

קוראים את ההוראות המופיעות שם, לוחצים על כפתור ההתחלה ומיד אחר כך מופיע סטופר שבו הזמן מתחיל להתקדם.

את התשובות מכניסים למכשיר הסלולרי. שימו לב! במסך הסלולרי יש להכניס את התשובות לפי הסדר שלהן. קודם את התשובה לשאלה 1 ואז לשאלה 2 וכך הלאה.

על כל טעות בפתרון שאלה תופיע במכשיר הסלולר ההודעה שיש כאן טעות ויש לנסות להגיע לתשובה אחרת. הטעות גורמת לכך שיתווספו 2 דקות לזמן שבסטופר.

לסעיפים מסוימים מוצע בסלולרי רמז אותו ניתן "לקנות". גם כאן "המחיר" הוא תוספת של מספר דקות לזמן שבסטופר.

מתוך כך ברור שייתכן מצב בו הקבוצה המסיימת ראשונה אינה המנצחת, כיוון שהזמן בסטופר שלה עשוי להיות ארוך יותר מזה של קבוצה אחרת שטעתה פחות ו/או קנתה פחות רמזים.

הקופסאות מותאמות גם לתלמידים מהמגזר החרדי.

את הערכות ניתן להזמין בעברית או בערבית.

הצוות החינוכי יכול להוסיף לתלמידים פרס נוסף להגברת המוטיבציה.

למי מתאימות הקופסאות?
הקופסאות מותאמות לשימוש בכיתה כולה. כדאי לחלק את הכיתה לקבוצות הטרוגניות של תלמידים.

מה העלות?
עלות ערכה אחת – 1,900 ש"ח.
המחירים כוללים מע"מ, משלוח, והסבר למורים.

כותב התוכן: גלי שמעוני
גלי הוא בעל תואר M.Sc בחינוך מתמטי, ותואר ראשון במתמטיקה וסטטיסטיקה, שניהם מהאוניברסיטה העברית בירושלים.
בשנת 2007 הוענק לו פרס אביטל של הטכניון על תרומה יוצאת דופן לחינוך המתמטי בישראל.
משנת 2000 גלי מכהן כראש תחום המתמטיקה במרכז הישראלי למצוינות בחינוך. במסגרת תפקידו הוא אחראי על פיתוח התוכנית "מצוינות 2000" לתלמידים מצטיינים בכיתות ג-ט.
כמו כן הוא אחראי על פיתוח התוכנית "יישומטיקה" המיועדת להוראת מתמטיקה בכיתות א׳-ז׳ באמצעות יישומונים ושיעורים ייחודיים.

נמאס לכם מהפקות עם פיהוק?

אתם חייבים פעילות מלאת אתגר והרפתקאות!

נשמח לתת ייעוץ טלפוני ללא עלות: 058-7561570

סל קניות

סגור
Scroll To Top